Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Witamy !

Witamy !

Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy

Górzyca leży na skraju doliny Odry(Lubuski Przełom Odry)i pradoliny, w której Warta uchodzi do Odry (Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka). W niedalekiej okolicy są mokradła zamieszkane i odwiedzane przez tysiące ptaków, są pola i łąki żywiące jesienią i zimą wielkie stada żurawi i gęsi, są też nasłonecznione, ciepłe zbocza porośnięte rzadko spotykaną roślinnością. Są tu majestatyczne stare drzewa i piękne widoki rozpościerające się z wysoczyzny w ogrom doliny. Stąd liczne formy ochrony przyrody i działania lokalnych instytucji oraz organizacji przyrodniczych. Poznaj to miejsce bliżej! Zapraszamy Ciebie na Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy!

W pierwszych dniach będziemy wędrowali po szkołach, przedszkolach i innych placówkach z warsztatami edukacyjnymi „Czytamy o przyrodzie”. Na zajęciach zajrzymy do książek przyrodniczych, przeczytamy ich fragmenty, dopowiemy do nich i pokażemy coś od siebie, porozmawiamy o nich z uczestnikami. Na koniec wspólnie wykonamy przyrodnicze zakładki do książek. Zakupione zestawy książek, które przedstawimy podczas zajęć przekażemy odwiedzanym placówkom. Tak chcemy krzewić czytanie o przyrodzie i chęć zgłębiania jej tajemnic.

Ostatni dzień Festiwalu – 17.09.2022 r., w górzyckim parku przy ulicy Ogrodowej, będzie wydarzeniem otwartym.

Zaczynamy o godzinie 11:00. Przywitamy uczestników, gości i przedstawimy rozkład jazdy. Stoiska przyrodnicze będą już czekały.

O 12:00 będzie można spotkać się z zaproszonymi gośćmi. Wysłuchamy rozmowy z Anną Jodełką ( o zaproszonych autorach czytaj
więcej poniżej)

O 13:00 zapraszamy na warsztaty przyrodnicze dla dzieci.

O 14:00 wysłuchamy rozmowy z Janem Mencwelem i Pawłem Pstrokońskim.

O 15:00 zapraszamy na spacer przyrodniczy po parku i najbliższej okolicy.

W międzyczasie zapraszamy do odwiedzania stoisk zaproszonych instytucji, organizacji przyrodniczych oraz twórców rękodzieła – gry, zabawy i konkursy o tematyce przyrodniczej. Będzie można zakupić bądź otrzymać liczne publikacje oraz produkty. Przez cały czas trwania imprezy będzie można wziąć udział w Przyrodniczej Grze Terenowej. Do wygrania atrakcyjne upominki!

Oto tegoroczni goście:
Ania Jodełka – założycielka firmy “Jodełka- leśne warsztaty dla dzieci” oraz autorka książki pt. “Leśne warsztaty, poradnik dla nauczycieli, edukatorów i rodziców”. Od wielu lat towarzyszy dzieciom w ich wędrówce w głąb lasu i w głąb siebie. Jej przygoda zaczęła się w harcerstwie, gdzie nabierała pierwszych szlifów jako drużynowa i coraz bardziej wsiąkała w dzikie życie. Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywała pracując w Leśnym Przedszkolu oraz podczas letnich obozów w najpiękniejszych zakątkach Bieszczad. Do dziś spełnia się w roli nauczycielki oraz wychowawczyni, pracując z dziećmi i młodzieżą.

Paweł Pstrokoński – ornitolog i popularyzator wiedzy o przyrodzie. Prowadzi wycieczki terenowe, prelekcje i warsztaty, występuje w audycjach radiowych i pisze do prasy. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Nowe Książki” . Aktywnie włącza się też w działania związane z ochroną przyrody w Warszawie. Razem z oknówkami mieszka na warszawskim Żoliborzu. Jego książka „Wszystkie okna dla oknówek. Ptasie historie z sąsiedztwa” (wyd. Czarne, 2021) właśnie zdobyła wyróżnienie w konkursie literackim „Planeta Izabelin” 2022.

Jan Mencwel – animator kultury, publicysta, aktywista, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, autor książki „Betonoza”. Jest także członkiem zarządu Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz.

Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy jest częścią projektu „Przyroda na zboczu doliny”, który nasza Fundacja realizuje wspólnie ze Stacją Terenową Klubu Przyrodników – Muzeum Łąki w Owczarach. Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.